WordPress Cache Eklentisi Neye Yarar

0
11
views

Günlük yaşantımızda sıklıkla vaktimizi ayırdığımız bilgisayarlar vasıtasıyla internet erişimi sağlayarak çeşitli sayfaları ziyaret etmekteyiz. Ziyaret ettiğimiz sayfalar tarayıcıların önbelleğinde belirli dosyaları depolar ve bu zaman içerisinde çeşitli sorunlara yol açabilir. Aynı zamanda internet gezintisi sırasında yavaşlamalar vb. etkileri görmeniz doğal etkilerden birisidir. Tıpkı bu döngüdeki gibi WordPress tabanlı web sayfalarında da benzer bir sistem vardır. WordPress tabanı web sayfalarında da zaman içerisinde yavaşlama vb. etkiler görülebilir. Bu zaman içerisinde yüklediğiniz dosyalar ve çeşitli önbellek içerikleri vasıtasıyla olur. Bu gibi materyalleri düzenli olarak temizlemek için çeşitli araçlar kullanmak gerekebilir. WordPress’in bizlere sunmuş olduğu ücretsiz eklentiler aracılığıyla cache temizliğini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Cache temizliğini düzenli bir şekilde yapmayı ve süreklilik sağlamayı unutmayın. Aksi takdirde sayfa yüklenme hızınız düşecek ve yavaş açılan sayfalar ziyaretçi kaybına sebep olacaktır.

WordPress İçin En İyi Cache Eklentileri

WordPress tabanlı web sayfalarınızda kullanabileceğiniz birçok cache eklentisi bulunmaktadır. Bunlar arasında bazıları popüler eklentiler arasında yer alırken bazıları ise yüksek indirme sayısı ile dikkat çekmektedir.

Bu tür eklentileri kurup etkinleştirerek kısa süre içerisinde sitenizin açılma hızını arttırabilirsiniz. Aynı zamanda sitenizde bulunan ziyaretçileri memnun bırakabilirsiniz. Özellikle içerik sayısı fazla olan siteler için cache eklentisi kullanmak çok önemlidir. Bu nedenle cache eklentisi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Sizlere sunacağımız alternatif eklentiler ile kendinize uygun olan cache eklentisini kolay bir şekilde kurabilirsiniz.

WordPress için sunulan alternatif önbellek temizleme eklentileri arasında WP Supercache, WP Rocket, Fastest Cache, LiteSpeed Cache vb. eklentiler yer almaktadır. Wp Supercache en çok kullanılan eklentiler arasındadır. Aynı zamanda puanı oldukça yüksektir. Kolay bir şekilde kurulumu yaparak hem paneliniz üzerinden hem de ana sayfa kısayolu üzerinden kullanım yapabilirsiniz. İlk olarak eklentiler sayfasına girip buradan yeni ekle butonuna basmalısınız. Daha sonra size önerdiğimiz isimleri buraya yazarak eklentiyi bulup kurabilirsiniz. Kurduktan sonra etkinleştirdiğinizde hiçbir ayar yapmanıza gerek kalmayacaktır. Direk olarak eklentiyi kullanabilirsiniz. Eklentinin güncellemelerini takip ederek yeni özelliklerden de faydalanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here